Монографія присвячена розробці та дослідженню послідовних і паралельних алгоритмів розв’язання різних класів складних задач дискретної оптимізації. Методи оптимізації, зокрема дискретної оптимізації, є важливим напрямом досліджень, пов’язаним зі створенням наукового фундаменту в галузі побудови комп’ютерних технологій. Актуальність, затребуваність цієї тематики пояснюється, з одного боку, розмаїтістю практичних застосувань таких задач для оптимізації процесів прийняття рішень у різних сферах людської діяльності (плануванні, управлінні, проектуванні, зв’язку тощо), з другого – ускладненням задач дискретної оптимізації, зумовленим розширенням застосувань. У зв’язку з цим актуальними є розробка, дослідження нових і вдосконалення існуючих методів та відповідних програмних засобів для розв’язання таких задач.
При розв’язанні дискретних оптимізаційних задач великої розмірності виникає необхідність обробки великих обсягів інформації за прийнятний час. Для ефективного, та часто можливого, способу розв’язання таких задач доцільно використовувати багатопроцесорні обчислювальні комплекси. Це потребує створення принципово нових підходів до розв’язання складних задач дискретної оптимізації та відповідних програмних засобів. Мова йде про побудову паралельних алгоритмів та їх реалізацію на багатопроцесорних обчислювальних комплексах.
У монографії висвітлено результати наукових досліджень авторів – вчених Інституту кібернетики імені В.М. Глушкова НАН України, отримані останнім часом у галузі дискретної оптимізації. Розвиток послідовних і паралельних алгоритмів розв’язання складних дискретних оптимізаційних задач викликаний як нагальними потребами економічного і технічного характеру, так і необхідністю подальшого розвитку теорії оптимальних рішень. Значна увага приділена порівняльному аналізу ефективності розроблених та кращих, відомих у світовій літературі алгоритмів, проведеному на основі теоретичних досліджень і результатів обширних обчислювальних експериментів. Він показує переваги та конкурентоздатність запропонованих методів.
Для фахівців у галузі дискретної оптимізації, а також наукових співробітників, аспірантів, магістрів і студентів старших курсів, що цікавляться алгоритмами дискретного програмування та їхнім ефективним використанням.
Щиро вітаємо наших колег та бажаємо їм подальших творчих досягнень!