НАЦІОНАЛЬНА АКАДЕМІЯ НАУК УКРАЇНИ

імені В.М.Глушкова НАН України
Мова — Language

Директор Інституту з 1995 року
академік НАН України,
Заслужений діяч науки і техніки України
І.В.Сергієнко

детальніше

Засновник і перший директор
Інституту кібернетики
академік В.М. Глушков
(1923-1982рр.)

детальніше

Директор Інституту
з 1982 по 1994 рр.
академік В.С. Михалевич
(1930 – 1994 рр.)

Новини

На початку квітня у відділі 180 Інституту було розроблено поденний прогноз на квітень загальної кількості підтверджених випадків інфікування COVID-19 в Україні, який продемонстрував високу точність: середньоденне значення відхилень від офіційних даних склало 3.9%, причому найбільше збурення проявилося у післяпасхальні дні, що не враховувалося у математичній моделі.

У кінці квітня було розроблено прогнози на травень кількості щоденно підтверджених нових випадків за двома сценаріями: помірним та песимістичним (рис.1). Як передбачалося в прогнозі, поденна кількість підтверджених випадків, розрахована за помірним сценарієм згідно з офіційними даними, буде утворювати плато з 10 по 17 травня. Аналіз опублікованих МОЗ України даних показує, що в завершальній декаді місяця характер процесу став ближчим до песимістичного сценарію, оскільки тенденція до помітного зниження не проявилася, а говорити про виражений на початку місяця пік значень не доводиться.

Рисунок 1. Графіки поденних виявлених випадків у травні

 

Нарешті, у першій декаді червня розроблено прогноз поденних підтверджених випадків з 11 червня знову за двома сценаріями (рис.2), вперше опублікований на сайті https://www.apteka.ua/article/550992.

Рисунок 2. Графіки поденних виявлених випадків у червні

 

Помірний сценарій заснований на припущеннях, що при прийнятті урядом рішень буде здійснюватися чітка диференціація заходів відповідно до ситуації в регіонах, посилення за необхідності карантинних заходів (як, наприклад, в Києві чи інших містах, областях України), посилення дієвого контролю з боку правоохоронних органів за їх дотриманням, і головне – усвідомлення громадянами необхідності чіткого дотримання правил індивідуального захисту і соціального дистанціювання всюди, а не тільки в супермаркетах.

Песимістичний сценарій допускає неухильне проведення наміченої політики згортання карантинних заходів поза врахуванням припинення спаду захворюваності, неможливість строго забезпечення правил епідеміологічної безпеки – соціального дистанціювання і масочного режиму на транспорті, в дитсадках, на підприємствах торгівлі та харчування, ринках.

І декілька слів щодо характеристик процесу. Одним з найважливіших показників динаміки захворюваності COVID-19, що застосовується в зарубіжних країнах, є коефіцієнт поширення Rt, що визначає середню кількість людей, яких інфікує за t днів один носій інфекції до його ізоляції. Він розраховується як відношення кількості нововиявлених інфікованих за останні t днів до такого показника за попередній аналогічний період. Часто установлюють t=7, тобто мова йде про тижневе рухоме вікно. Вважається, що його значення менше 1 протягом останніх t днів і дозволяє говорити про загасання епідемії.

Про показник R7, як про ключовий, багато говорилося чиновниками МОЗ України в період з березня по травень, проте в останні тижні він вже не фігурує в якості основного показника при прийнятті рішень про рівень карантину. Його динаміка, розрахована за офіційними даними, подана ​​на рис.3, де виділене останнє значення відноситься до 16 червня.

Рисунок 3.  Значення коефіцієнта поширення R7 за даними МОЗ (з 1.05.2020)

 

Варто підкреслити унікальність пропонованих прогнозів, які стосуються саме поденних і кількісних значень, а не загальних міркувань.

Л.Гуляницький, д.т.н.

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages
Filter by Categories
covid19
Інформація про семінари та конференції, що відбулися
відділ №110
відділ №120
відділ №125
відділ №150
відділ №180
відділ №205
Вакансії
Вибори директора
Виставки
дисертаціЇ Д 26.194.02
дисертаціЇ Д 26.194.03
Конференції, семінари
лабораторія № 141
Накази та постанови Д 26.194.02
Новини
Об’яви
Оголошення орендодавця
План державних закупівель
ПЛАН ЗАХИСТІВ Д 26.194.02
Презентації найважливіших розробок відділу
Семінари відділу
Спiвробiтники
Форма зв’язку/Contact form
Об’яви
/ Об’яви
Урочисте засідання Вченої ради Інституту кібернетики імені В.М. Глушкова НАН України з нагоди  90-річчя від дня народження академіка Володимира Сергійовича …
Read More

ШАНОВНІ КОЛЕГИ! Запрошуємо Вас на засідання семінару Інституту кібернетики імені В.М.Глушкова НАН України «Математичні методи дослідження операцій та їх застосування» (керівники …
Read More

/ Об’яви
Із глибоким сумом сповіщаємо, що 21 лютого ц.р. на 70-му році пішов з життя завідувач віділу № 115 доктор фізико-математичних наук …
Read More

Пошта / Mail