НАЦІОНАЛЬНА АКАДЕМІЯ НАУК УКРАЇНИ

імені В.М.Глушкова НАН України
Мова — Language

Директор Інституту з 1995 року
академік НАН України,
Заслужений діяч науки і техніки України
І.В.Сергієнко

детальніше

Засновник і перший директор
Інституту кібернетики
академік В.М. Глушков
(1923-1982рр.)

детальніше

Директор Інституту
з 1982 по 1994 рр.
академік В.С. Михалевич
(1930 – 1994 рр.)

Новини
З глибоким сумом сповіщаємо, що 19 серпня 2019 на 85-ому році життя перестало битися серце
академіка Національної академії наук України, завідувача відділу Інституту кібернетики імені В.М. Глушкова НАН України, доктора фізико-математичних наук, професора, заслуженого діяча науки та техніки, лауреата Державної премії України та Державної премії СРСР, лауреата премій імені В.М.Глушкова та А.О. Дородніцина

Олександра Адольфовича Летичевського

 

Церемонія прощання відбудеться  21 серпня об 11:00
в холі Інституту кібернетики імені В.М. Глушкова НАН України за адресою: Проспект Академіка Глушкова, 40

Похорон на Байковому кладовищі об 13:00

 

Видатний український учений у галузі теорії програмування і комп’ютерних технологій, О.А. Летичевський був основним розробником вхідних мов машин серії «МИР» та методів їх реалізації в багаторівневій мікропрограмній архітектурі, винайденій В.М. Глушковим. За всіма своїми ознаками машини серії «МИР» були подібні до майбутніх персональних комп’ютерів.

Олександр Адольфович завжди з великим ентузіазмом брав участь у прикладних проектах свого вчителя В.М. Глушкова. Так, наприкінці 70-х років розпочалася робота зі створення нових архітектур багатопроцесорних супер комп’ютерів. Цю ідею було реалізовано у 80-х роках під керівництвом В.С. Михалєвича вже після смерті В.М. Глушкова. О.А. Летичевський узяв на себе керівництво розробленням системного математичного забезпечення макроконвеєра. Створені промислові зразки макроконвеєрної ЕОМ ЄС 2701 були першою багатопроцесорною обчислювальною системою з розподіленою пам’яттю та високою ефективністю розпаралелювання процесів. З її допомогою було розв’язано велику кількість науково-технічних, економічних, оптимізаційних задач з найвищими тоді показниками ефективності та продуктивності. Швидкодія, одержана на макроконвеєрному комплексі, була рекордною для суперкомп’ютерів на той час.

Теоретичну основу цієї розробки становили автоматно-алгебраїчні методи та моделі розподілених обчислень О.А. Летичевського, завдяки яким було створено нові методи розпаралелювання алгоритмів та програм, закладено основи нової передової технології розв’язання задач. Конкретними результатами застосування цієї теорії стали методологія синтезу класів ефективних паралельних програм безпосередньо з функціональних специфікацій алгебри структур даних, а також побудова теорії та алгебри алгоритмів для динамічного розпаралелювання послідовних програм. На задачах теорії макроконвеєрних обчислень виросли нові учні О.А. Летичевського, остаточно сформувалася його школа прикладної теорії алгоритмів.

У 90-х роках О.А. Летичевський розробив нову модель взаємодії агентів та середовищ, яка узагальнювала більшість моделей взаємодії, її можна було ефективно застосовувати для аналізу різних типів систем, зокрема систем логічного констрейнтного програмування. Ідеї моделі взаємодії агентів та середовищ лягли в основу інсерційного моделювання — нової парадигми в теорії взаємодії інформаційних систем, яку успішно розвивали О.А. Летичевський та його учні протягом останніх років.

За роки роботи в Інституті кібернетики він виховав декілька поколінь кваліфікованих фахівців у галузі комп’ютерної науки. З 1991 до 1994 року О.А. Летичевський — завідувач кафедри теоретичної кібернетики Київського університету імені Тараса Шевченка. Багато його студентів тепер успішно працюють у наукових центрах України та світу. Серед учнів О.А. Летичевського – 10 докторів наук та 30 кандидатів наук. У його науковому доробку понад 200 наукових статей, з яких 10 монографій. Його життя і його шляхетна праця можуть бути взірцем для кожного, хто лише розпочинає сьогодні свій науковий шлях.

Високий міжнародний рейтинг та науковий авторитет О.А. Летичевського сприяв його залученню до виконання міжнародних проектів. Упродовж багатьох років він керував різними міжнародними проектами за програмами INTAS, NATO і CRDF, працював над проектом за програмою УНТЦ, у якому поєднано сучасні ідеї штучного інтелекту з новими технологіями програмування. Олександр Адольфович протягом 50 років був членом редколегії, а з 2013 р. заступником головного редактора міжнародного журналу «Кібернетика та системний аналіз», входив до складу редколегій таких журналів, як Theoretical Computer Science та Biologically Inspired Cognitive Architectures. Роботи Олександра Адольфовича і його учнів широко відомі у світі і, безсумнівно, багато в чому сприяють тому, що українську школу інформатики поважають і високо цінують у світі.

Висловлюємо глибокі щирі співчуття та скорботу рідним,   близьким  та колегам!  Ми втратили надзвичайно щиру, відверту людину, готову допомогти в будь-якій ситуації. Cвітлий образ Олександра Адольфовича назавжди залишиться в пам’яті учнів, колег, друзів, однодумців, усіх, хто мав щастя спілкуватися з ним!

 

Дирекція Інституту кібернетики імені В.М. Глушкова НАН України, відділ теорії цифрових автоматів, колеги

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages
Filter by Categories
Інформація про семінари та конференції, що відбулися
відділ №110
відділ №120
відділ №125
відділ №150
відділ №180
відділ №205
Вакансії
Виставки
дисертаціЇ Д 26.194.02
дисертаціЇ Д 26.194.03
Конференції, семінари
лабораторія № 141
Накази та постанови Д 26.194.02
Новини
Об’яви
Оголошення орендодавця
План державних закупівель
ПЛАН ЗАХИСТІВ Д 26.194.02
Презентації найважливіших розробок відділу
Семінари відділу
Спiвробiтники
Форма зв’язку/Contact form
Об’яви
Шановні колеги! 24–27 вересня 2019 року на базі Інституту кібернетики імені В.М. Глушкова НАН України відбудеться Міжнародний науковий симпозіум «Питання оптимізації обчислень (ПОО-XLVI)», присвячений …
Read More

/ Об’яви
ШАНОВНІ АБІТУРІЄНТИ! Аспірантура Інституту кібернетики імені В.М. Глушкова НАН України проводить набір на навчання на 2019-2023 роки Відповідно до Наказу …
Read More

ШАНОВНІ КОЛЕГИ!   Запрошуємо Вас на семінар «Методи обчислювальної математики та математичне моделювання процесів в неоднорідних середовищах».   Доповідач: Семенов …
Read More

Loading...

Пошта / Mail